Да произвеждаме чиста енергия без сеч на гори

снимка на Вера Стаевска

Днес от „Зелени закони“ изпратихме следното предложение за промени в Закона за горите и в Закона за енергията от възобновяеми източници във връзка с промяна предназначението на гори с цел изграждане на фотоволтаични и вятърни централи:

            До

Парламентарните групи в Народното събрание на Република България

Деловодство на Народното събрание

Относно: Промени в ЗГ и ЗЕВИ във връзка с промяна предназначението на гори с цел изграждане на фотоволтаични и вятърни централи

Уважаеми Госпожи и Господа Народни представители,

Природозащитната инициатива „Зелени закони“ предлага две спешни действия във връзка с опазване на българските гори, в светлината на зачестилите местни протести срещу сеч заради изграждане на електроцентрали, както и некоректни кампании срещу европейските и български политики за защита на природата. Инициативата „Зелени закони“ се осъществява от 2014 г. досега от Сдружение за изследователски практики. Тя поддържа експертни анализи върху природозащитните аспекти на политиките за биоразнообразие, гори, устройство на територията, селски райони, енергетика и климат. Въз основа на експертния мониторинг „Зелени закони“ развива от години кампании за гражданско участие и диалог с политиците за „позеленяване“ на българските закони и политики в областите на устройството на територията, биоразнообразието, горите, селските райони, климатичните политики и енергетиката. Инициативата е член на природозащитната коалиция „За да остане природа в България“. 

С настоящото писмо искаме да обърнем Вашето внимание върху два проблема, свързани с прилагането на Закона за горите, като вторият е свързан и със Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ).

  1. Първият от тях е свързан с необходимостта от промени, произтичащи от решение на Конституционния съд  №3 от 23 април 2025 г. по КД №18/2023 г. В него Конституционният съд тълкува разпоредбата на чл. 21 от Конституцията:

„Земята е основно богатство, което има национален характер. Тя е източник и гаранция за икономическото благосъстояние на държавата и обществото в цялост и на отделните нейни членове. По отношение на земята конституционният законодател използва понятието „особена закрила“, с което акцентира върху изискването за значително по-висока от обичайната степен на защитеност на земята като обект на закрила. Доколкото квалификацията „основно национално богатство“ се отнася до всеки вид земя, обработваемата земя се ползва от закрилата на чл. 21, ал. 1 от Основния закон.”

Това тълкуване показва, че „земята“ по смисъла на чл. 21  ал.1 на Конституцията включва и горските територии и те също подлежат на особена закрила по силата на текста: „Земята е основно национално богатство, което се ползва от особената закрила на държавата и обществото.“

В същото решение Конституционният съд  посочва, че терминът „особена закрила”  включва и „изискването нуждата от промяна на предназначението да бъде заявена, обоснована и доказана от заинтересуваното лице пред съответния компетентен орган, който да разполага с правомощие да я признае или да постанови отказ.” Това тълкуване на Конституцията изисква и промени в закона за горите в рамките на раздел V. Промяна на предназначението – чл. 75.

Към настоящия момент Законът за горите не урежда възможността компетентните органи по прилагането му да могат да отказват отправено искане за предварително съгласуване на промяната на предназначението на горските имоти.

От „Зелени закони“ настояваме с оглед умножаващите се инвестиционни предложения в гори и местни протести срещу тях, както и поради липса на законов текст, защитаващ горите по смисъла на чл. 21 от Конституцията, Народното събрание да инициира допълнение  на Закона за горите в рамките на чл. 75 с нови алинеи, които:

  • създават на компетентните органи компетентност и право да признае или постанови отказ за промяна на предназначението на горски територии
  • определят основанията за подобен отказ. Такива основания могат да включват: екологични и социални причини, нецелесъобразност от гледна точка опазване и борба с ерозията и свлачищата, опазване на ландшафта.
  1. Вторият проблем, към който искаме да обърнем вниманието на народните представители, е все по-разширяващата практика за промяна предназначението на гори с цел изграждане на фотоволтаични и вятърни централи.

Замяната на енергията от изкопаеми горива с енергия от възобновяеми източници (ВЕИ) е необходима за адаптацията на човечеството към климатичните промени, но според всички международни споразумения и норми на ЕС този процес трябва да се случва без загуба на биологично разнообразие – диви видове и местообитания, които са ключови за смекчаване на климатичните промени и запазване на баланса в природата. Затова  се препоръчва ВЕИ да се развиват в приоритетни зони, създадени в нарушени и урбанизирани терени.  Повече от година и половина план за такива зони  не е създаден в България, независимо от наличието на чл. 3, ал. 2 в Закона за енергията от възобновяеми източници. Народното събрание трябва да създаде задължение на Министерството на енергетиката с промяна в чл. 3 ал. 2 на ЗЕВИ, с което текстът ѝ да включи първо обектите за слънчева енергия в приоритетните зони за развитие и второ, конкретен срок за изготвяне на плана, а именно:

  • Чл. 3, ал. 2: приема План за определяне на приоритетни зони за развитие на обекти за производство на електрическа енергия от слънчева и вятърна енергия в срок до 31.09.2025 г.

Практиката за промяна предназначението на гори с цел изграждане на фотоволтаични и вятърни централи не може да бъда окачествена като полезна по отношение намаляване въздействието от изменението на климата или като подходяща мярка за превенция на това изменение, доколкото горите и торфищата са онези екосистеми, които трайно задържат въглеродният диоксид и  създаването на нови гори и залесяване на дървета е мярка на ниво ЕС в борбата с изменението на климата. Отделно трябва да посочим че унищожаването на горите е свързано с намаляване на биологичното разнообразие, увеличаване на вредните последици от интензивните валежи и води до увеличаване на ерозията.

По отношение Закона за горите за спирането на вредните последици от промяна предназначението на гори с цел изграждане на фотоволтаични и вятърни централи, Народното събрание трябва да инициира допълнение на чл. 73  на Закона за горите с нова алинея 9, в която да се посочи, че:

  • Чл. 73, ал. 9 (нова): не се допуска промяна на предназначението на поземлени имоти в горски територии за изграждане на инсталации за производство на електрическа и топлинна енергия, както и на енергия по комбиниран способ.

Като се надяваме да сме били полезни с тези наши предложения в защита на българската гора, оставаме на разположение в случай на необходимост от уточнения или въпроси.

С уважение

Вера Стаевска

Председател на УС на СИП

/електронен подпис/

Прикачени файлове: 
PDF icon dons-zg_i_zevi-08052025_signed.pdf

Коментари

Влез или се регистрирай, за да можеш да коментираш

 


Проектът "Да си спомним да общуваме: граждани и политици в диалог по политиките за опазване на околната среда" се изпълнява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проекта е чрез повишаване на ангажираността на гражданите с околната среда и участието им при формулирането на политики да постигнем балансирано развитие и устойчиво използване на природните ресурси. https://www.activecitizensfund.bg

Дари