Отворено писмо относно „Книга на каузите“

снимка на Яна Дакова

В рамките на предизборната кампания за парламентарните избори през април 2023 г., десетки неправителствени организации и граждански движения се подписаха в инициативата Книгата на каузите на обединението „Продължаваме Промяната – Демократична България“. С подписите си те подкрепиха обединението като кандидати за управлението на България, ангажиращи се с конкретни каузи и потвърдиха участие в бъдеща съвместна работа по съответните теми,  включени и с конкретни параметри в предизборната програма на партийната коалиция

Изминалите шест месеца обаче не показаха напредък в изпълнението на това споразумение, което доведе до това някои от подписалите да оттеглят подкрепата си.

Във връзка с липсващата координация на политиките на ПП-ДБ с подкрепилите ги граждански организации, подписали „Книга на каузите“, НПО и граждански групи изпратиха до техните председатели отворено писмо, с което настояват за спешна среща за изясняване на бъдещ механизъм за работа – или евентуално прекратяване на подкрепата, заявена чрез „Книга на каузите“. Публикуваме тук пълния текст на писмото:

Снимка от строителството на брега на морето в природен парк Странджа край село Синеморец. Фотограф: Нели Дончева.

 

 До

                Кирил Петков и Асен Василев, съпредседатели на „Продължаваме промяната“ zaedno@promeni.bg

                                                  Христо Иванов, председател на „Да, България“ team@demokrati.bg

                                                    Атанас Атанасов, председател на „Демократи за силна България“ dsb@dsb.bg

                Владислав Панев и Добромира Костова, съпредседатели на „Зелено движение“ national_council@zelenodvizhenie.bg

 

ОТВОРЕНО ПИСМО ОТНОСНО КНИГА НА КАУЗИТЕ”

 

Уважаеми ръководители на партиите, партньори в коалиция ПП-ДБ,

В рамките на предизборната си кампания за парламентарните избори през април 2023 г. вие апелирахте за подкрепа към граждански организации, работещи по каузи, които вие включихте в своята предизборна програма за национални управленски и законодателни приоритети. Тази подкрепа и ангажимент за бъдеща работа по съответните теми бяха документирани чрез инициативата „Книга на каузите“, в която неправителствени организации (НПО) и граждански групи заявиха подкрепа за вас като кандидати за управлението на България, ангажиращи се с конкретни каузи.

С оглед изминалите 6 месеца след изборите и действията на коалицията ПП-ДБ като част от настоящото управление, природозащитни НПО и граждански групи заявяваме своето разочарование от липсата на диалог по темите, с които вашите партии се ангажираха преди изборите.

1.       Липса на създаване на регулярни работни групи с участието на НПО и граждански групи, подкрепили съответните ваши ангажименти в „Книга на каузите“

2.       Започнати отстъпления и спорни предложения по част от ключовите каузи – например, конституционната реформа, заради която Инициатива „Правосъдие за всеки” вече оттегли участието си в „Книга на каузите“ https://www.facebook.com/PravosadieZaVseki/posts/pfbid0tfwrw7Bv4wJECtjT3PV9PksSXhrh8LiehQM1sit5E6fXcApCqj3LoJwvQppcc3yl

3.       Липса на отговор и реакция от вас по казуси, за които сте били търсени от НПО и граждански групи по конкретни теми от  „Книга на каузите“ – например, ЗУЧК и ЗБР, при които бяха внесени законопроекти, коренно различни от приоритетите, обсъждани с гражданското общество. По казуса със ЗБР след протести от  „Зелено движение” заради некачествения последно приет от парламента ЗИД, самата коалиция ПП-ДБ призна, че приетите промени не са достатъчни и не отговарят на европейските норми в областта на биологичното разнообразие  – https://ppdb.bg/pozicziya-na-prodalzhavame-promyanata-demokratichna-balgariya-za-zakona-za-biologichnoto-raznoobrazie/

По отношение коригиране на проблемите в предложения ЗИД на ЗУЧК с подписите на Кирил Петков, Христо Иванов, Делян Пеевски и Бойко Борисов, настояваме за спешна среща за редакция на текстовете, които не гарантират опазване на българското Черноморско крайбрежие и дори поставят под риск от застрояване трите досега опазени чрез ЗУЧК като „плажове за природосъобразен туризъм” български плажа - Иракли, Карадере и Корал. Настояваме в тази работна група да участват както наши представители, така и представители на вносителите на ЗИД на ЗУЧК от 2021 г. - Иван Велов и Борислав Сандов, както бе обсъдено на наша дискусия, съорганизирана от „Зелени закони” и депутата Даниела Божинова на 18 май в 2021 г. с участието на представители и на „Продължаваме промяната“ –  https://www.facebook.com/sdruzheniezaizsledovatelskipraktiki/videos/633251678652128

Настояваме работната група по темата за ЗИД на ЗУЧК да бъде председателствана от депутат от ПП-ДБ, който е решаващ фактор в парламентарната Комисия по околна среда и води.

4.       Действия, поставящи под въпрос спазването на европейските ангажименти на България – отказ от реформи в ЗЕВИ за подпомагане на гражданите за производство за собствени нужди и кооперирането им, както и популистко споразумение със синдикатите на ТЕЦ индустрията за продължаване на замърсяващите производства и отказ от приемане на конкретни ангажименти в Карта за климатична неутралност.

С оглед тревожните сигнали за липса на координация на политиките на ПП-ДБ с подкрепилите ги граждански организации от „Книга на каузите“ настояваме за спешна среща за изясняване на бъдещ механизъм за работа – или евентуално прекратяване на подкрепата, заявена чрез „Книга на каузите“.

Молим за отговор до края на месец октомври 2023 г.

 

Оставаме с уважение,

Подписали „Книга на каузите“ НПО и граждански групи:

  1. За Инициатива „Зелени закони“ https://zelenizakoni.com

Вера Стаевска – Председател на Управителния съвет на Сдружение за изследователски практики

  1. За „Да спасим Карадере“ https://www.facebook.com/groups/karadere.save

Люба Батембергска, администратор на групата

  1. За „Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг“ https://www.facebook.com/groups/SaveSinemorets

Борислав Борисов, администратор на групата

 

Фотограф: Тихомира Методиева - Тихич. На снимката: Протест срещу неспазване на европейските изисквания за опазване на "Натура 2000" и изключване на научната общност през промените в ЗБР през 2020 г.

 

Коментари

Влез или се регистрирай, за да можеш да коментираш

 


Проектът "Да си спомним да общуваме: граждани и политици в диалог по политиките за опазване на околната среда" се изпълнява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проекта е чрез повишаване на ангажираността на гражданите с околната среда и участието им при формулирането на политики да постигнем балансирано развитие и устойчиво използване на природните ресурси. https://www.activecitizensfund.bg

Дари