ПРОМЕНИТЕ В ЗУТ, СВЪРЗАНИ С ДИРЕКТИВА 2018/2001: ДОБРО, НО НЕПЪЛНО ПРЕДЛОЖЕНИЕ
На 23 юни 2022 г. девет народни представители от „Демократична България“, „Продължаваме промяната“ и БСП внесоха ЗИД на Закона за устройство на територията, свързани с облекчаването на процедурите за малките производители на електроенергия за собствени нужди – до 10,8 киловата. Промените предвиждат да отпадне необходимостта от издаване на разрешения за строеж за „изграждането, дооборудването и подмяната на инсталации за производство на електрическа енергия, топлинна енергия и/или енергия за охлаждане от възобновяеми източници, включително към съществуващите сгради в урбанизираните територии, в т.ч. върху покривните и фасадните им конструкции и в прилежащите им поземлени имоти, енергията от които ще се използва само за собствено потребление, ако общата им инсталирана мощност не надхвърля 10,8 kW“, както и за „изграждане и реконструкция от вертикално в хоризонтално разпределение на вътрешни сградни инсталации за отопление и битово горещо водоснабдяване в съществуващи сгради“.
Предвижда се и 14-дневен срок за изпращане на уведомление до главния архитект на общината с описание на техническите спецификации на инсталацията за производство на енергия с инсталирана мощност до 10,8 kW и нейното местоположение. За неспазването на този срок се предвижда глоба от 1000 до 5000 лева.
От „Зелени закони“ смятаме, че това е едно добро, но непълно предложение. То само частично транспонира чл. 17 от Директива 2018/2001 за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници, според точка 1 на който „държавите членки установяват процедура чрез обикновено уведомяване за свързване към мрежата, според която инсталациите или агрегираните производствени единици на потребителите на собствена енергия от възобновяеми източници и на демонстрационните проекти с електрическа мощност от 10,8 kW, по-малка или еквивалентна за свързване, различно от трифазна връзка, трябва да се свързват към мрежата след нотификация на оператора на разпределителната система“. В нашият случай се премахва само изискването за разрешителното за строеж, но то не е единствената тежест за инвеститорите в малки ВЕИ-инсталации за собствено ползване.
Не се облекчават и онези от инвестиращите в мощности между 10,8 kW и 50 kW, чиито инсталации биха отговаряли на изискването на точка 2 на чл. 17 от Директива 2018/2001, според която „държавите членки могат да разрешат процедура чрез обикновено уведомяване и за инсталации или агрегирани производствени единици с електрическа мощност по-голяма от 10,8 kW и до максимум 50kW, ако стабилността, надеждността и безопасността на мрежата бъдат запазени“.
Нашето предложение е отпадането на всички пречки пред бързото свързване на инсталации за производство на енергия до 10,8 kW, както и на тези до 50 kW, покриващи изискванията на чл. 17, т. 2 от Директива 2018/2001 да върви успоредно без значение дали са по линия на ЗУТ, ЗЕВИ, ЗЕ или подзаконовите актове (напр. Наредба № 6 от 24 февруари 2014 г. за присъединяване на производители и клиенти на електрическа енергия към преносната или към разпределителните електрически мрежи).
В ЗИД на ЗУТ (§4) е записан и текст (нова ал. 10 на чл. 151), който вменява изискването за подаване на уведомление до главния архитект в 14-дневен срок за всички енергийни обекти по чл. 25а на Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ). Този текст внася известно объркване.
-
На първо място не всички енергийни обекти по чл. 25а на ЗЕВИ (до 5 MW за собствено потребление) се третират в настоящия ЗИД на ЗУТ, а само тези до 10,8 kW. Т.е. извън обхвата му остават всички обекти с мощност от 10,801 kW до 5 MW.
-
На второ място, всяка инсталация до 10,8 kW, изграждана за собствено потребление в урбанизирана територия , автоматично попада под хипотезата на чл. 25а от ЗЕВИ.
-
На трето място, чл. 25а, ал. 3 на ЗЕВИ изисква всички енергийни обекти до 5 MW за собствено потребление да имат допълнително споразумение с електропреносната или съответната електроразпределителна мрежа, без да ги разделя до и над 10,8 kW.
В светлината на тези три факта, смятаме, че текстът на §4 от ЗИД на ЗУТ трябва да претърпи следната промяна с цел по-ясна формулировка:
„В случаите по ал. 1, т. 19 възложителят на инсталацията в срок до 14 дни преди започването на изграждането ѝ подава уведомление до главния архитект на общината, в което описва техническите спецификации на инсталацията и разположението ѝ на територията на обекта. Към уведомлението се прилага и допълнителното споразумение по чл. 25а, ал. 3 от Закона за енергията от възобновяеми източници.“
Така предложеният текст не се отнася за онези възложители (инвеститори) на ВЕИ мощности до 10,8 kW, които работят за енергийния пазар и които следва да преминават пълните процедури по присъединяване към съответната мрежа.
Накрая следва да отбележим и един пропуск както в настоящия ЗИД на ЗУТ, така и в наскоро приетия чл. 25а на ЗЕВИ. Облекченията за инсталациите за енергия от възобновяеми източници за собствено потребление се ограничават единствено за сгради и прилежащите им парцели в урбанизираните територии. От облекченията не могат да се ползват собственици, наематели, арендатори, концесионери и т.н. на сгради с прилежащите им парцели извън тези територии – например хижи, изградени в горите и земите на горския фонд, ферми и стопански постройки, изградени върху земеделски земи и др. Смятаме, че това е неуместна дискриминация по отношение на тези потенциални инсталации, още повече, че чл. 17 на Директива 2018/2001 не прави разлика по този критерий. Разбира се, тук основен въпрос е законността на постройките и прилежащите им имоти, защото и в горите и земите на горския фонд и върху земеделските земи през десетилетията има изградени и законни, и незаконни постройки, върху и около които могат да бъдат изграждани инсталации за енергия от ВИ за собствено потребление. Този въпрос следва да бъде изчистен в следващи законодателни инициативи.
....
Подкрепяме изцяло ЗИД на ЗУТ на Александър Дунчев, внесен ден по-късно - на 24 юни. с който се връща 2 инстанция за жалби на граждани по устройствени планове. Това е част о принципната позиция на "Зелени закони", свързана с правото на достъп до гражданите до правосъдие за околната среда. Част от тази тема беше и кампанията ни за 2-ра инстанция на обсъждане на големи проекти по ЗООС, която бе отложена със срамна законодателна сделка преди месец заради натиск на ИТН върху коалиционното мнозинство - виж тук.
Коментари
Влез или се регистрирай, за да можеш да коментираш
Проектът "Да си спомним да общуваме: граждани и политици в диалог по политиките за опазване на околната среда" се изпълнява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проекта е чрез повишаване на ангажираността на гражданите с околната среда и участието им при формулирането на политики да постигнем балансирано развитие и устойчиво използване на природните ресурси. https://www.activecitizensfund.bg
коментара