Трябва (ни) помощ за Камчийски!

снимка на Екип Зелени закони

Въпреки че през пролетта постигнахме исторически успех за защитата на дюните на Камчийски с възстановяването на защитената територия, надеждата за опазване на най-големия незастроен български плаж отново помръква. Собственици на имоти обжалват заповедта за защита, а съдът окончателно определи, че общината не е задължена да съобщи на кадастъра за изтичане на срока за урбанизация на имоти. Така някои земеделски имотивсе още мога да бъдат застроени, въпреки закона. Предстоят ни още дела и имаме нужда от подкрепа - за анализи, адвокатски хонорари и съдебни такси. Молим, помогнете ни - в момента нямаме проекти и възможност да поемем предстоящите следващи разходи! 

Банковата ни сметка е № BG17BUIN95611000642600
Алианц Банк България АД, а тук можете да видите и други варианти за дарение.

 

Хронологията за Камчийски накратко:

  • След обявяването ѝ през 1980 г. защитената местност „Камчийски пясъци“, заемаща района между река Камчия и с. Шкорпиловци, дълги години опазваше уникални местообитания - няколко вида дюни и лонгозни гори.
  • Но в периода 2005 – 2008 год. българската държава променя статута на плажа и дюните на пасище, заменя няколко хиляди декара дюни и разрешава тяхното застрояване. А Върховния административен съд през 2006 г. с напълно неоснователни мотиви анулира заповедта за защитената местност „Камчийски пясъци“. Допълнително държавата заменя още над 2600 декара облесени дюни и гори, прилежащи на морския бряг и дава всичко това на 4 фирми с един общ собственик.

Пътят за застрояването на това райско място е открит!

Но българската общественост реагира много бурно. Подадена е жалба до Европейската комисия за направените заменки на гори, обжалвано е и становището на РИОСВ Варна, с което се позволява урбанизацията на района, а цялата територия е включена в Натура 2000 и би трябвало да се ползва от някаква защита.

  • През 2012 година МОСВ отменя решението на РИОСВ Варна, с което се позволява урбанизацията на района до провеждането на оценка за съвместимост. По този начин екоминистерството блокира временно нейното застрояване.

Но злото вече е сторено и в кадастъра над 2000 декара облесени дюни и гори и над 2000 декара сиви и бели дюни се водят официално в регулация. И рано или късно, при друга обстановка, „инвестициите“ могат да бъдат задвижени…

  • Следващ голям успех е, че през 2014 год. в изпълнение на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие са картирани крайбрежните дюни и една голяма част от тях са отразени в кадастъра като дюни, а не като урбанизирани територии. Но 7 имота от дюните в земеделския фонд все още продължават да се водят урбанизирана територия…
  • От 2014 г. оспорваме незаконните заменки, а от 2021 г.  „Зелени закони“ се борим за възстановяване на защитената местност, както и за отпадане на разрешението за застрояване на имотите. За щастие, Законът за опазване на земеделските земи цели да опази земите, включени в земеделския фонд. В случай, че земеделските земи не бъдат застроени до шест години, отпада статутът им на урбанизирани земи. Дотук всичко точно: но за да бъде това отразено в кадастъра, общините би трябвало да уведомят МЗХ и МРРБ, че строежите не са се случили и че трябва да бъде премахнат статута им на урбанизирани терени. Но община Долен чифлик не уведомява държавните институции и така част от заменените терени продължават да се водят в кадастъра, че са урбанизирани и разрешени за застрояване.

Нашата работа през последните години:

През 2021г. подадохме обновена документация за възстановяване на статута на защитената територия - тя бе процедирана от Министреството на околната среда и водите през 2022 г и финално одобрена от експертна комисия през април 2024 и Защитена местност "Камчийски пясъци" отново е факт от април 2024 месец насам. Но заповедта на МОСВ за възстановяване на защитената местност вече е под атака в съда от страна на местни собственици на имоти - и тук ще трябва отново да имаме средства за разходи за дела.

През 2021 г от Зелени закони се обърнахме към община Долен чифлик да информира официално МРРБ и МЗХ, че няма започнати строежи на заменения земеделски фонд и че те трябва да бъдат записани в кадастъра като земеделски фонд. Общината отказа да изпълни това свое задължение! Затова се обърнахме към съда с искане да задължи община Долен чифлик да информира МРРБ и МЗХ за изтеклите срокове. За съжаление, въпреки направените задълбочени експертизи съдът на два пъти с напълно абсурдни доводи защити „бездействието“ на община Долен чифлик и ни осъди през юли 2024 на последна инстанция, като се наложи да заплатим съдебните разноски в размер на 200 лева. Допълнително двукратното обжалване ни струваше няколко хиляди лева за експертизи и юридически хонорари.

Междувременно някои неща се промениха в района към по-добро. Благодарение на подкрепата от фонд "Активни граждани" през 2023 г. бе извършен задълбочен юридически анализ на казуса - от гледна точка изключителната държавна собственост върху морския бряг, незаконната държавна помощ чрез заменки, изтеклия срок за урбанизация - работа, за която вече е платено, но може би ще се наложи да се развива и в бъдеще. В резултат на анализите на експертите и юристите постигнахме следното:

  • Първо, след работа с Народното събрание и няколкократни парламентарни въпроси към МРРБ и МЗХ защо част от бившите земеделски земи продължават противозаконно да се водят урбанизирани, МРРБ инициира проучване на казуса и след констатиране на правотата ни промени статута на 7 урбанизирани имота обратно на земеделски.
  • Второ, по наше предложение след няколкогодишна процедура МОСВ обяви цялата територия на Камчийски пясъци отново за защитена местност!

Но последното бе веднага обжалвано от собственика на над 4000 декара заменени дюни и гори. И делото тепърва предстои. А предстои да бъдат и адекватно защитени горските заменки, които продължават да се водят урбанизирани терени. И всички заменени територии да бъдат върнати обратно на държавата!

В тази връзка се обръщаме към вас да ни помогнете да покрием направените разходи в досегашните съдебни дела и да продължим участието си в защитата на Камчийски пясъци!

Коментари

Влез или се регистрирай, за да можеш да коментираш

 


Проектът "Да си спомним да общуваме: граждани и политици в диалог по политиките за опазване на околната среда" се изпълнява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проекта е чрез повишаване на ангажираността на гражданите с околната среда и участието им при формулирането на политики да постигнем балансирано развитие и устойчиво използване на природните ресурси. https://www.activecitizensfund.bg

Дари