Зелена сделка и европейски цели за климата - какво следва за България
Докато практически резултати от СОР25 през декември в Мадрид липсват или са по-скоро разочароващи от гледна точка на напредък по изготвяне на необходимите документи за прилагане от следващата година на Парижкото споразумение, в първите седмици на 2020 г. Европейската комисия (ЕК) продължи да обявява предложения за документи, конкретизиращи стъпките за постигане на целта за климатична неутралност на Европейския съюз (ЕС) до 2050 г., а като междинна, обща и задължителна цел за намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г. - най-малко с 50%, и до 55%, в сравнение с нивата на тези емисии през 1990 г.
Какво следва за България? Подробния анализ на "Зелени закони" можете да прочетете в приложения документ, но ето и съображенията ни накратко.
На европейско ниво са като следваща стъпка за конкретизиране на eвропейската Зелена сделка, „Комисията … ще предложи първия европейски „Закон за климата“ до март 2020 г. Актът ще гарантира, че всички политики на ЕС допринасят за постигането на тази цел и всички сектори на икономиката и обществото ще имат своята роля.“ .
Макар че настоящата ЕК работи само от месец и половина, може да се каже, че подходът й към климатичните промени е различен от този на досегашната: освен че се поставят много по-амбициозни общи за ЕС цели на политиката за реагиране на тези промени, за постигане на целите вече се предприемат действия за реално и комплексно решаване на свързани с тях проблеми. Ясно е също така, че от догодина България ще бъде в различна от досегашната позиция и трябва вече да е готова за реални действия, осигуряващи икономически растеж на страната в дългосрочен план, но без да се увеличават значително емисиите на парникови газове (развитие на ниско-въглеродна икономика). Това е изключително трудна задача, която изисква координирана и интензивна работа на много държавни институции с активното участие на бизнеса, местните власти и гражданите. Досегашната практика в България е практически липса на реални действия за интегриране на политики за реагиране на промени в климата в секторните политики, включително при осъществяване на ОП в настоящия програмен период 2014-2020 г.
Затова, и в продължение на препоръките в предишен анализ на „Зелени закони“, е наложително:
- Министерство на енергетиката (МЕ) да довърши и представи в ЕК окончателния Интегриран национален план енергетика-климат (ИНПЕК), като в него бъдат включени необходимите за страната, но и съответни на новите европейските политики, цели и действия – вариантът на този План от декември миналата година е далеч от това.
- Да бъде реално осигурено широко експертно участие в подготовката и обсъждането на националните документи за предстоящия програмен период на ЕС 2021-2027 г. (Споразумение за партньорство и Оперативни програми), така че окончателните документи да предвиждат конкретни и реални действия на национално и местно ниво, съобразени максимално със специфичните – природно-климатични, икономически и социални, условия в България.
- В максимална степен да се осигури изпълнение на изискването на ЕК за 25% от средствата по всички програми да бъдат за финансиране на мерки за реагиране на климатичните промени. Националната стратегия и План за действие за адаптация към изменението на климата да се използват за изработване на конкретни индикатори и мерки, прилагащи климатичните политики на ЕС като хоризонтален принцип във всички оперативни програми за следващия финансов период.
Коментари
Влез или се регистрирай, за да можеш да коментираш
Проектът "Да си спомним да общуваме: граждани и политици в диалог по политиките за опазване на околната среда" се изпълнява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проекта е чрез повишаване на ангажираността на гражданите с околната среда и участието им при формулирането на политики да постигнем балансирано развитие и устойчиво използване на природните ресурси. https://www.activecitizensfund.bg
коментара